Kiss-Pető Tibor                                 I s m e r t e t ő  j e g y e k

MENÜ
Ezen az oldalon néhány féltett magyar háziállatfajta fajtaleírását láthatja:
 


Magyar galambfajták



Alföldi buga
Alföldi (kőrösi) keringő
Autosex magyar tyúkgalamb
Bácskai díszposta
Bácskai hosszúcsőrű keringő
Bajai keringő
Budapesti bíbíc keringő
Budapesti gólyás keringő
Budapesti magasröptű csapos keringő
Budapesti magasröptű keringő
Budapesti rövidcsőrű
Budapesti tollaslábú gólyás
Budapesti tükrös keringő
Ceglédi rövidcsőrű szívhátú
Csepeli hófehér keringő
Debreceni pergő
Dél-bácskai keringő
Dunakeszi babos keringő
Egri kék keringő
Hajdúsági díszposta
Hódmezővásárhelyi ernyősszemű keringő
Kakucsi szarka keringő
Kaposvári tigristarka
Kecskeméti keringő
Kecskeméti tollaslábú kék
Kerekegyházi keringő
Kiskunfélegyházi fésűs keringő
Kiskunfélegyházi keringő
Komáromi bukó
Magasröptű magyar deres
Magyar alföldi parasztgatyás
Magyar csirke
Magyar díszposta
Magyar fodros
Magyar óriás
Magyar óriás begyes
Magyar Páva
Magyar pergő
Magyar szarka keringő
Makói magasszálló keringő
Miskolci fésűs keringő
Monori keringő
Pesti kék keringő
Tyúk tarka
Szegedi magasszálló keringő
Székesfehérvári bukó
Szolnoki bagdetta
Szolnoki keringő
Szováti kék

 
 

Bácskai keringő                       - - " Egy táj alkotása " - -
Bácskai keringő standard
Készítette a Bácskai keringőket tenyésztők asztaltársasága Szentes 2006. július 23 - alapján
 
Kitenyésztési hely:
Ősrégi magyar fajta. A magyar baromfi újság 1931 augusztusi számában Farkas Károly általános iskolai tanító így ír: " ezelött 8 évvel mikor Baján voltam állásban, én, mint az akkori egyesület ügyvezető alelnöke, egyike voltam azoknak, akik a szegedi keringőhöz hasonló galambok részére a megkülönböztető Bácskai keringő nevet adta. Ezt a galambot korábban kiállításokon hosszú csőrű szegedinek jelölték, megkülönböztetésül a rövidcsőrű vagy félhosszú csőrű szegeditől. Kitenyésztésének idején hazánk területe még egységes volt, a Bácska és Bánát is Magyarország részét képezte, s az ott élő több nemzetiségű szerb, horvát, szlovén, német és magyar tenyésztők együtt dolgoztak a fajta kitenyésztése érdekében"
Összbenyomás:
Arányos testű, kissé emelt tartású, középmagas állású, hosszú húzott fejű, hosszúcsőrű fajta.
A fejre simuló fésű kétoldalt forgóban végződik. A test hossza a begytől a farok végéig 25-30 cm, magassága 22-25 cm. Csőre a felső káva hegyétől a homlok tövéig 22-24 mm, szájzúgtól a káva hegyéig 26-28 mm.
Fej:
Hosszan nyújtott, keskeny. A fejtető ívének legmagasabb pontja a szem fölött van. A homlok és csőr vonala töretlen, laposan emelkedő fejtető a tarkónál enyhe íveléssel hirtelen leeső. A fej felülről nézve, a tarkótól a homlok felé ék alakban keskenyedik el. A tarkón rövidtollú a fej vonalához simuló körfésű, amely kétoldalt forgóban végződik. A fésű felső éle a fejtető magasságát nem haladja meg.
Szemek: Közepesen nagyok,színre és rajzra való tekintet nélkül a szivárványhártya gyöngyszínű, középen nagy pupillákkal. A szemgyűrűk keskenyek és sima szerkezetűek, színe a sötéteknél szürkés kék (gólyásoknál és örvösöknél világos szürke), a világos színűeknél világos pergamentszínű lehet, de minden színnél törekedni kell a minél világosabb színre!.
Csőr:
Hosszú, vékony, jól zárt, világos szaruszínű. A homlokkal töretlen vonalat képez, enyhén lefelé irányul.
Az egyszínűek (kékek, feketék gólyások)és azok csaposainál a sötétel jelzett csőr megengedett, a szívesek sötét színváltozatainak csőrhegyén a sötét jelzés elfogadható, de törekedni kell a világos csőrszín elérésére. Az orrdudorok finom szerkezetűek, hosszúak, fehéren porozottak.
Nyak:
Középhosszú, vékony, a törzs irányába fokozatosan vastagodó, kissé előre tartott. A torok szabályos ívben kimetszett. A testtel arányos
Mell:
A lekerekített mell kissé emelt tartású
Hát:
Hosszú, keskeny a farok felé fokozatosan vékonyodva lejt.
Szárnyak:
Keskenyek, jól zártak, a farkon hordottak, végei nem kereszteződnek. A szárnybúbok kissé elállók. A szárnyakhosszúak de a farok végét nem érik el.
Farok:
Keskeny, közepes hosszúságú, tollai jól zártak. A hát lejtésének irányát követi, vége a talajt nem érinti. A farok tollak száma 12.
Lábak:
Középhosszúak, élénkvörös színűek, tollatlanok, a karmok színe megegyezik a csőr színével
A tollazat szerkezete, színe, rajza:
Feszes, testhez jól simuló rövid tömött tollazat. Lehetnek egyszínűek, deresek, örvösök vagy szívhátúak, minden genetikailag igazolható színben elfogadott .
Az egyszínűeknél fő, hogy egyöntetű, árnyalat nélküli legyen a szín. Az örvösöknél fehér alapon színes pettyes a fej, a nyak és a mell eleje (örve). Gólyásoknál fehér alapszín mellet színesen cirmosak a farok és az evezőtollak, a fejen pár apró színes pöttyel. A kékeknél a szárnypajzs világos palaszürke, fekete szalaggal, a többi rész sötétebb, a farkon fekete pánt. Barna fakó, vörös fakó, sárga fakó,ezüst fakó, mint a kéknél, a megfelelő színekkel. A szárny és a farok tollak végein tükörrel (a tükör hiánya elfogadható, de nem kivánatos). A bronz egyöntetű kékes hamuszürke és rozsdaszín. Ezüstöknél szárnyszalag nincs, az egész galamb színe, mint a folyó ezüst, mintha dér lepte volna be. A fej és mell színe sötétebb.
Veréb szín (pacsirtaszín), fekete kovácsolt, mint a postáknál. Csaposaknál mind a két oldalon 7-10 evezője fehér, minden szín tiszta és fénylő. A szarkarajzúak fésűje, nyaka, melle és vállai (szív), a farka, a fedő és támasztótollakkal együtt színes, fehér a magasan metszett fej, a szárnyak és a combok.
Enyhe hibák: A szemek enyhe vérerezetsége, a nem egyöntetű, intenzív szín, a hibás rajz, a szíveseknél nem eléggé intenzívebb szín, enyhe rajzhiba. A fakóknál a tükör hiánya, deresnél, örvösnél, golyásoknál a kissé szabálytalan tarkázottság.
Súlyos hibák: Aránytalan test, széles, domború, szögletes, rövid, nagy, kerek fej. Aránytalanul rövid vékony csőr. Nagyon keskeny, elálló fésű, forgó hiánya, vastag nyak, mély vagy szabálytalan állás, vízszintes tartás, vörös szembőr.
Gyűrű mérete: 7mm IV
 
 
Magyar kutyafajták
 
Simaszőrű magyar vizsla
Drótszőrű magyar vizsla
Erdélyi kopó
Magyar agár
Komondor
Kuvasz
Mudi
Pumi
Puli

 
MUDI (238 sz. FCI standard)           - - " Egy népréteg alkotása " - -
Származása:
Magyarország
Felhasználása:
Terelőkutya. Bátor viselkedése miatt a pásztorok körében a nagyobb testű, vagy nehezen kezelhető állatok terelésére is igen kedvelt. Vaddisznó hajtóvadászatra is használják. Kitűnő őrző-védő, sport-, és kísérőkutya. Házőrző, és jelzőkutya. Kedvelt házi eb. Viszonylag rövid szőrzete és kitűnő alkalmazkodóképessége miatt lakásban is nehézség nélkül tartható.
FCI besorolása:
I. fajtacsoport Őrző- és terelőkutyák (a svájci havasi kutyák kivételével)
1. szekció
Munkavizsga nélkül.
Rövid történeti áttekintés:
A XVIII - XIX. században magyarországi terelő pásztorkutyák és feltehetőleg különféle állófülű német juhászkutyák spontán keveredéséből alakult ki.
Általános megjelenés:
Középnagy testű juhászkutya fajta . Feje megnyúlt, elkeskenyedő. Füle felálló. A törzs felső vonala hátrafelé enyhén lejt. Szőrzete a végtagok elülső részén rövid, sima, máshol hosszabb, és erőteljesen hullámos, göndörödésbe hajló. Igen sokszínű fajta.
Fontos méretarányok:
Törzshossz/marmagasság: 103/100
Mellkasmélység/marmagasság: 40-45/100
Mellszélesség/marmagasság: 30/100
Fejhossz/marmagasság: 42/100
Fanghossz/fejhossz: 40/100
Fülhossz/fejhossz: 45/100
Viselkedés és jellem:
Élénk vérmérsékletű, rendkívül tanulékony, bátor, éber, mozgékony, munkát kedvelő, értelmes és alkalmazkodóképes.
TESTFELÉPÍTÉS
1. Fej
A mudi legtetszetősebb része a feje. A szemlélőben a figyelmes, éber, mindig tettrekész, jókedvű, értelmes állat benyomását kelti, a félénkség, a passzivitás és az agresszivitás legcsekélyebb jele nélkül. A fej ék alakú, az orr irányában elkeskenyedő.
Agykoponya:
Koponya: A koponya és a homlok enyhén domború. A szemboltívek csak kissé fejlettek.
Stop: Enyhe.
Arckoponya:
Orrtükör: Keskeny, elöl lekerekített, közepesen tág orrlyukakkal. Színe a fekete, fehér, fakó és cifra (blue merle) színű mudiknál mindig fekete, a többi színváltozatnál barna, a hamvasnál szürke.
Fang: Közepesen erős, az orrhát egyenes.
Ajkak: Szorosan a fogsorhoz simulóak. A szájzug kissé csipkézett. Az ajkak pigmentáltsága az orrtükör pigmentáltságával egyező.
Állkapocs/Fogak: Teljes, ollós harapás. Szabályos, középnagy fogak.
Szemek: Keskenyek, a belső és külső szemzugon enyhén hegyesen keskenyedőek és kissé ferdén ülőek; ettől kissé csibészes a tekintete. A szemszín lehetőleg minél sötétebb legyen. A hamvas (kék), és a cifra (blue merle) színváltozatnál nem hiba a csókaszem. A szemhéjszélek feszesek, jól pigmentáltak.
Fülek: Magasan tűzött állófülek. Fordított V-alakúak, jól szőrözöttek, a szőrszálak a fülkagyló peremén túlnyúlnak. A fülmozgás igen élénk, a fülkagylót egymástól függetlenül is képes radarszerűen körbeforgatni. A fül kb. 10-15 %-kal hosszabb, mint tövének szélessége.
2. Nyak:
A kissé magasan illeszkedő nyak a vízszintessel 50-55 fokos szöget zár be. Középhosszú, kissé ívelt, jól izmolt. Lebernyege, és szőrnyakörve nincs. Kanoknál kevéssé fejlett sörény előfordulhat, de sohasem lehet feltűnő.
3. Törzs
Felső vonal: Enyhén lejt a far irányába.
Mar: Kifejezett és hosszú, izmolt.
Hát: Egyenes, rövid.
Ágyék: Középhosszú, és feszes kötésű.
Far: Rövid, csapott, közepesen széles, jól izmolt.
Mellkas: Elülső része kissé domború. Mélysége a könyökig ér. Bordázata csak kis mértékben dongás, inkább lapos.
Alsó vonal: Hátrafelé kismértékben felhúzott.
4. Farok
Középmagasan tűzött. Nyugalmi állapotban lóg, a farok alsó harmada ilyenkor a vízszinteshez közelít. Feszült figyelem, és élénk mozgás közben farkát sarlósan a vízszintes síkja fölé emeli. A farokkurtítás nem hiba, de nem kívánatos. A kurtított farok 2-3 ujjnyira van csonkolva. Elvétve születnek kiskutyák rövid farokkal, illetve farok nélkül is. A farok dúsan szőrözött, alsó élén a szőrszálak hossza akár a 10-15 cm-t is elérheti.
5. Végtagok
Elülső rész:
Lapocka, váll: A lapocka mérsékelten dőlt, jól izmolt. A szügy első része lekerekített, a mellcsont csúcsa csak kissé áll ki.
Felkar: Középhosszú.
Könyök: Szorosan a testhez simul.
Elülső lábtőizület: Feszes, száraz.
Elülső lábközép: Meredek.
Elülső mancsok: Kerek, szorosan egymás mellett álló ujjakkal. Az ujjak között és alatt csak kevés szőr található. A talppárna rugalmas. A karmok palaszürkék és kemények.
Hátulsó rész:
Általános: A hátulsó végtagok kissé hátraállítottak.
Comb: Hosszú, gazdagon izmolt.
Hátulsó lábközép: Rövid és meredek.
Hátulsó mancsok: Az elülsőkkel azonosak. A fattyúujjak nem kívánatosak, 2-3 napos korban eltávolítandóak.
6. Mozgás
A mudi mozgását az aprózó ún. tipegő lépés, lendületes ügetés, és térnyerő vágta jellemzi.
7. Bőr
Feszes, ránctalan.
8. Szőrzet
A fejet, és a végtagok elülső részét rövid, egyenes lefutású, simán fekvő szőr borítja. A test többi részén egységesen erősen hullámos, esetleg csigás lefutású, dús és mindig fényes, mintegy 3-7 cm hosszú a szőr. Helyenként szőrléceket, forgókat alkot. Leghosszabb az alkar, a comb hátulsó részén és a farok alsó élén, ahol határozott szőrzászlót alkot.
Szín:
Fekete
Fehér
Fakó
Cifra (Blue Merle), azaz sötétebb, vagy világosabb kékesszürke alapon feketével spriccelt, csíkozott, sávozott, vagy foltozott
Hamvas (kék)
Barna
Kisméretű fehér jegyek megengedettek, de nem kívánatosak, 5 cm-nél kisebb átmérőjű mellfolt, és fehér tűzés a lábujjakon megengedett.
9. Méret
Marmagasság:
Kanok: 41-47 cm, ideális méret: 43-45 cm
Szukák: 38-44 cm, ideális méret 40-42 cm
Testsúly:
Kanok: 11-13 kg
Szukák: 8-11 kg
10. Hibák
Az előbb említett pontoktól való minden eltérés hibának tekintendő, amely értékelésének pontos arányban kell állnia az eltérés fokával.
11. Kizáró hibák
Agresszív vagy túl félénk viselkedés.
Fekete, fehér, cifra, fakó, vagy hamvas színű kutyáknál hússzínű, májszínű, vagy foltos, a barna mudiknál a hússzínű orrtükör.
Előreharapás, vagy a 2 mm-t meghaladó hátraharapás. Hiányzó metszőfogak, szemfogak, a 2-4 premolar, vagy az 1-2 molar hiánya.
A fekete színű kutyáknál a sárga szem.
Lógó fülek
Rövid, sima, fekvő szőrzet az egész testen; hosszú szőr a fejen; nemezesedésre hajlamos szőrzet.
Ordas szín; fekete és cserszín a sárga és a barna közötti színtartományba tartozó jegyekkel.
A standard leírásban rögzített méretektől való eltérés.
Albinizmus
Utólagos megjegyzés:
A kanoknak két, teljes egészében a herezacskóban elhelyezkedő, szemmel láthatóan normálisan fejlett herével kell rendelkezniük.

 

Asztali nézet